Ekonomi

Bakan Bilgin: EYT düzenlemesi herkesi kapsıyor

Bakan Alım, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin üzerinde milletvekillerinin tenkit ve sorularını yanıtladı.

Görüşmelerin sunum kısmında EYT ile ilgili yaptığı, “Şu anda yaş şartını kaldırırsak prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var.” açıklamasını anımsatan Alım, şöyle konuştu:

“EYT konusunda çok açık söyledim. Bugün 1,5 milyon civarında dediğim sayı; haziranda aldığımız data. Bu sayı yıl sonu prestijiyle değişir. Zira orada neye bakıyoruz? Prim gün sayısına. Birtakım milletvekillerince ‘prime takılanlar’ üzere bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. Neden olmayacak? Zira o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün kuralını değiştirmiyoruz; 5000 ve 5400.

Bu, makus senaryoları başınızdan silin. O denli bir şey yok. Bugün bu arkadaşlar yıl sonu prestijiyle emekli olabilecek olanlar, bu düzenlemeyi yaptığımızda emekli olacak da geriye kalan yaklaşık 4 milyon insan ne olacak? İki kuralı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Bayanlar için 20, erkekler için 25 koşulunu yerine getirdikleri vakit onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, hudut koyan bir düzenleme değil. Zannedersem bu açıklamalarım kâfi olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu