Haber

Danıştay, yatırım amaçlı vatandaşlık yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulmasına karşı çıktı

Danıştay 10. Dairesi, yabancılara yatırım karşılığında vatandaşlık veren yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Türkiye Barolar Birliği, 13 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Dilekçede, vatandaşlığın kazanılmasına ilişkin şartların kanunda düzenlenmesi gerektiği, vatandaşlığın döviz karşılığına ilişkin söz konusu düzenlemelerin devletin bu alandaki gizli egemenlik yetkisini zedelediği ileri sürüldü.

Danıştay 10. Dairesi, Yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması talebini, İdari Yargılama Kanunu’nun 27. maddesinde öngörülen şartların sağlanmadığı gerekçesiyle oy çokluğu ile reddetti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yürütmenin durdurulması talebimizin reddi açıkça hukuka aykırı olmakla birlikte, Kurul Soruşturma Hakimi’nin olumlu görüşü Oy çokluğu ile alınan kararın muhalefet şerhi bir nebze de olsa umudumuzu tazeledi.Dava sürecini hiçbir para birimiyle ölçülemeyen aidiyet ve sorumluluk duygumuzla takip etmeye devam edeceğiz. .” değerlendirmesini yaptı.

Yönetmelik neleri içeriyor?

İstisnai olarak, Türk vatandaşlığına başvurmak için satın alınması gereken taşınmazın değerini 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkaran düzenleme, “katkı tutarının en az 500 bin ABD doları veya karşılığı yabancı Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fonlarda ve 3 yıl süreyle, Bireysel emeklilik sistemine yatırım yapmış olan Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenenlere, İstisnai Türk vatandaşlığına başvurmak için sistemde kalırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu