Haber

Oylama ve Ötesi: Tutanaklardaki hataları taraflara gönderdik

Kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimler olmak üzere toplam 8 seçime katılan Oy ve Ötesi Derneği, 14 Mayıs’ta yapılan 28. dönem milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de gönüllüleriyle birlikte sahadaydı.

Cumhuriyet gazetesinden Sena Tufan’ın haberine göre; Oy ve Ötesi Derneği Lideri Ertim Orkun, seçim günü 71 bin gönüllünün görev yaptığını belirtti. Tutanakların yüzde 66’sını topladıklarını belirten Orkun, “Yaklaşık 130 bin başkanlık, 130 bin meclis tutanağı vardı. Tam olarak aynı numara değiller. Biri 130 bin küsur, diğeri 120 bin küsur. Ancak yaklaşık olarak aynı sayıda dakika aldığımızı söyleyebiliriz. Topladığımız veriler toplam nüfusun yüzde 70’ine tekabül ediyor.

Orkun, bazı partilerin kendi gözlemcilerinin sırayla geldiğini ancak bunun Oy ve Ötesi gönüllüleri için mümkün olmadığını dile getirdi. “Elimizdeki tüm tutanaklar ve veriler ‘kayıt’. Orkun dedi ki:

“Seçim sonucu zaten açıklandığı için toplam verileri yayınlamadık. Karşılaştırmalarımızı Yüksek Seçim Kurulu verileriyle yaptık. Çeşitli siyasi partilere gözlemlediğimiz farklılıkların raporunu gönderdik. Görevlendirildiğimiz yerlerdeki yanlışları dile getirdik.”

İkinci cins için kayıtların başladığını anlatan Orkun, “25-30 bin yeni kayıt aldık. Hafta başından itibaren her gün yeni gönüllülerimize eğitim vereceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu