Haber

Rus muhalif Alexei Navalny 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Rus muhalif Alexei Navalni, ‘aşırılık yanlısı örgüt kurmak ve faaliyetlerini finanse etmek’ suçlamasıyla 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Navalni, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

BBC’nin haberine göre Aleksey Navalni, “şartlı tahliyeyi ihlal, dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlık” suçlarından 9 yıl hapis cezasını çekmek üzere bir ceza kolonisinde tutuluyordu. 2021’de tutuklanmasından bu yana bu ceza kolonisinde tutulan Navalni’nin kararı, bugün başkent Moskova’nın 240 kilometre doğusundaki Melekhovo’daki 6 Nolu Ceza Kolonisi’ndeki bir mahkeme salonunda görüldü. Kapalı kapılar ardında devam eden duruşmada Navalni 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

6 SUÇTAN 19 YIL HAPİS

Savcılar, Navalni için daha kısıtlayıcı koşullara sahip bir ‘özel rejim kolonisinde’ 20 yıl hapis cezası talep etmişti. Navalni, ‘aşırılık yanlısı örgüt kurmak ve faaliyetlerini finanse etmek’ de dahil olmak üzere altı farklı suçtan 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Reuters’in haberine göre dün sosyal medyada paylaşılan bir mesajda Alesksey Navalni, ‘daha uzun hapis cezası’ alacağını ancak ‘bunun o kadar da önemli olmadığını çünkü kendisinin de terörle suçlandığını, yani 10 kişi daha demek olduğunu’ iddia etti. yıl hapis. gelebileceğini söyledi. Navalni, kendisine verilen hapis cezalarının ‘Rusları korkutmak için’ olduğunu iddia ederek, Rus halkına ‘buna izin vermeyin’ ve ‘Rus hükümetine karşı en iyi nasıl direnebileceklerini iyice düşünmelerini’ istedi. “Kremlin’deki suçlular ve hırsızlar” olarak adlandırıldı.

Almanya’da tedavi gördükten sonra Ağustos 2020’de zehirlenerek hayatını kaybeden Navalni, ülkesine döner dönmez gözaltına alınarak tutuklandı. Navalny, askeri teçhizat sınıfı sınır gazı Novichok tarafından zehirlendi ve Almanya’da 5 ay tedavi gördü. (DIŞ HABERLER)

haber-cobanlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu